• BIST 111.740
  • Altın 303,198
  • Dolar 5,9721
  • Euro 6,6887
  • Siirt 6 °C

Anal Fistül Nedir, Neden Oluşur?

Anal Fistül Nedir, Neden Oluşur?
Fistül sorunu bağırsak ve deri arasında ortaya çıkan boşluklardır. Bu boşluklara tünel adı verilmektedir. Anal fistül nedir? Sorusunun cevabı da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Fistül sorunu bağırsak ve deri arasında ortaya çıkan boşluklardır. Bu boşluklara tünel adı verilmektedir. Anal fistül nedir? Sorusunun cevabı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kalın bağırsağın son kısmıyla anüsün çevresindeki bölgede meydana gelen bu tüneller anal fistülü oluşturmaktadır. Anüs çevresinde göreceğiniz ufak delik fistülün ucu olacaktır.

Oluşum sebebi çoğunlukla apselerdir. Apseler boşaldıktan sonra doğru bir şekilde iyileşmediği zaman fistül sorunu ortaya çıkabilir. Tek sebebi ise apseler değildir. Crohn hastalığı, tüberküloz, HIV gibi hastalıklar fistül oluşmasına sebep olabilmektedir.

Fistül tedavisi nasıl gerçekleştirilir, başarı oranı kesin midir?

Fistül sorunu özellikle getirdiği ağrılar sonucu dayanılmaz bir durum haline gelmektedir. Hastalık kendisini ağrılar, kanama, anüs bölgesinde tahriş gibi belirtilerle göstermekte ve hastalığı geçiren kişiler için ciddi sorun haline dönüşmektedir. Bu noktada fistül sorunundan kurtulmak için iki tedavi yöntemini kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz tedavi yöntemleri cerrahi müdahale ve lazer ile müdahale şeklindedir.

Alacağınız cerrahi müdahale her ameliyatta olduğu gibi bazı risklere sahiptir. Öncelikle geçireceğiniz ameliyat sonrasında fistül tekrar meydana gelebilir. Diğer riskler ise dışkınızı tutamamak ve ameliyat sonrası oluşan enfeksiyondur. Sizin alacağınız tedavi ve tedavinin riskleri fistülün durumuna bağlıdır. Fistül tedavisi için hangi yolu seçeceğiniz bunlara bakılarak karar verilir.

Alacağınız tedavi ne olursa olsun başarı oranını etkileyen fistülün derinliği, sayısı gibi fistüle bağlı konulardır. Alacağınız tedavinin kesin başarılı olacağını söylemek mümkün değildir.

Lazerle fistül tedavisi daha yüksek başarı imkânı sunar

Çağımızın en gelişmiş teknolojilerinden birisi olan lazer teknolojisi hastalıklara tedavi olmaya devam etmektedir. Cerrahi müdahaleye göre daha risksiz bir fistül tedavisi almak isterseniz bunu lazerle fistül tedavisi seçeneği sayesinde gerçekleştirebilirsiniz

Lazerle fistül tedavisi daha düşük risk oranının yanında size daha hızlı iyileşme oranı da sağlar. Bu faydasının yanında tedavi ağrısız bir şekilde gerçekleşir ve ameliyat olduktan sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Cerrahi müdahalenin risklerini taşımayan lazerle tedavi yönteminin de başarı oranı kesin değildir. Her iki yöntemde de başarı olup olmayacağı değişiklik gösterebilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim