• BIST 111.740
 • Altın 303,198
 • Dolar 5,9721
 • Euro 6,6887
 • Siirt 6 °C

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?
Emlak sektörü çok gelişen bir sektör olmakla birlikte zaman içerisinde bu sektöre duyulan ilgi ve talep daha da artmıştır. Hem emlak sektöründe çalışanların sayısı hem de müşterilerin sayısında büyük artışlar yaşanmaktadır.

Emlak sektörü çok gelişen bir sektör olmakla birlikte zaman içerisinde bu sektöre duyulan ilgi ve talep daha da artmıştır. Hem emlak sektöründe çalışanların sayısı hem de müşterilerin sayısında büyük artışlar yaşanmaktadır.

 Birçok insan yeni bir eve taşınmak ya da yeni bir ev almak istemektedir. Günümüzde de değişen ve gelişen şartlar ile birlikte artık bu çok daha kolaylaşmıştır. Bu yüzden de günümüz koşullarında emlak sektöründe bir düzen oluşturmak için bazı şartlar ve koşullar ticaret bakanlığı tarafından ortaya konmuştur.

Artık herkes dilediği gibi emlak sektöründe iş yeri açamayacaktır. Bunun için öncelikli olarak emlak yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belge sadece iş yeri sahipleri için değil bu iş yerlerinde çalışacak olanlar için de gerekli bir belgedir. Bu yüzden de artık bu mesleği yapmak isteyen insanlar emlak yetki belgesi nasıl alınır sorusunu sormaya başlamıştırlar.

Bakanlık Denetiminde Emlak Sektörü

Devlet sayıları sürekli artan ve müşteriler için güvenlik problemi oluşturan emlak sektöründe düzenleme yapıp buna bir sınırlama getirmiş. Böylece bu sektörde çalışacak olan kişilerin kalitesini arttırmak için emlak sektöründe çalışacaklara belge alma zorunluluğu getirmiştir. Bu belgeler her iş yeri için ayrı ayrı düzenlendiği için devredilemezler.

 İş yeri sahibinin bizzat kendisinin alması gerekmektedir. Böylece taşınmaz ticaret toplum içinde bir düzene oturtulmuştur. Fakat sektör içinde güvenilirliği korumak için bu belgenin geçerlilik süresi 5 yıl gibi bir zamanla sınırlandırılmıştır. 5 yıl geçtikten sonra bu belgenin tekrar alınması gerekmektedir. Ayrıca bu belgeyi alabilmek için bazı koşul ve şartları da sağlamak gerekmektedir.

Öncelikli olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca casusluk, rüşvet, hırsızlık, işkence, kaçakçılık, taciz, haksız kazanç gibi çeşitli suçlardan hüküm giymemiş olunması gerekmektedir. Yine meslek odasına kayıtlı olunmalıdır. Ayrıca sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin seviye 5 mesleki belgesine sahip olması ve yine en az lise mezunu olması gerekmektedir.

Emlak Danışmanlarının Yapması Gerekenler

Emlak yetki belgesi bu sektörde çalışacak olanları sınırlandırarak işinde uzman ve kalifiye kişilerin bu işi yapmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Böylece hem bu sektörde çalışanlar için bir düzen oluşmuş olacak hem de sektör daha güvenilir bir hale gelecektir. Yine ayrıca müşteriler artık gönül rahatlığıyla firmalardan yardım alabilecek böylece alıcı ve satıcı arasında iletişim daha güçlü, güvenli ve profesyonel bir seviyeye ulaşacaktır. Bu sektörde iş yapmak isteyenler öncelikli olarak hem sektör için hem de müşteriler için bazı şartları sağlamalıdırlar. Bu şartların başında ise:

 • Müşterilerinin beklentilerini ilk sıraya koyan ve onları dikkatle dinleyen
 • İşine, iş arkadaşlarına ve müşterilere karşı saygılı, işine hâkim ne yaptığını bilen
 • Piyasa koşullarını ve şartlarını iyi bilen
 • Satın alma işlemleri, kiralama, dairelerin durumu gibi detaylı bilgilere sahip olan
 • Dairelerin ve tesislerin durumlarını kontrol eden ve hasarlarını bilen
 • Rekabetçi piyasa ortamına ayak uydurabilen
 • Güvenilir, sözünün eri ve insanlarla iletişimi iyi olan
 • Sektörün durumunu iyi analiz edebilen ve reklam, tanıtım gibi işlerden iyi anlayan
 • Kendinden emin ve özgüvenli olması gerekmektedir.

Kaynak: https://meslekibelgelendirme.com/

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim