• BIST 111.740
  • Altın 303,198
  • Dolar 5,9721
  • Euro 6,6887
  • Siirt 6 °C

HIV Testi Nedir?

HIV Testi Nedir?
Bulaş gerçekleşen kişinin vücudundaki çeşitli dokulara yerleşebilmektedir. Fakat esas etkilerini kişinin bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüs olmaktadır.

 

Bulaş gerçekleşen kişinin vücudundaki çeşitli dokulara yerleşebilmektedir. Fakat esas etkilerini kişinin bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüs olmaktadır.

HIV virüsünün insan vücudunda oluşması,

  • HIV genel olarak beyaz kan hücrelerini yok ederek bulaşı gerçekleşen kişinin bağışıklık sistemini baskılar.
  • Bunun sonucunda da vücudu enfeksiyonlara karşı dayanıksız bırakır.
  • Normal bir insan vücudunda tedavi edilebilen verem, menenjit, zatürre ve ishal gibi hastalıklar vücuda ciddi zarar verebilmekte bazı durumlarda ise kanserler görülebilmektedir. Bu testler antikor, RNA ve antijen temelli yapılmaktadır.

Nedir?

HIV ( Human Immunodeficiency Virüs – İnsan Bağışıklık Yemezliği Virüsü), kişiye kan ve ya korunmadan gerçekleştirilen cinsel temas yolu ile bulaşan bir tür hastalıktır. AIDS adı verilen “Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu”na yol açmaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı HIV tedavisi için de oldukça önemli olmaktadır. Kişinin yaşam beklentisini uzatmanın yanında bulaşma oranlarını da erken tanı ile düşürebilmek mümkün olmaktadır.

Nasıl Yapılır?

ELISA Testi” adı verilen kan tahlili ile kişide virüsün olup olmadığı saptanmaktadır. Fakat testin yapılabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Kişiye bulaştıktan 3 ila 8 hafta sonra vücut, virüs ile savaşabilmek için antikorlar üretmektedir.

Bu antikorlara bakılarak HIV teşhisi konulabilmektedir. Fakat teşhisin konulabilmesi yani testin yapılabilmesi için vücudun ürettiği antikorların ölçüm yapılabilecek düzeye ulaşması gerekmektedir. Bunun için de 3 aylık bir dönemin geçmesi beklenmektedir. Bu ilk üç aylık döneme ise “pencere dönemi” denmektedir ( Kaynak: https://tetralaboratuvar.com/ ).

Kandaki antikorun ölçüm yapılabilecek düzeye ulaşması için beklenen zaman dolduğunda ELISA yöntemi ile ölçülmesine ise Anti – HIV Testi adı verilmektedir. Bu testin yanıltıcı olma ihtimali elbette ki bulunmaktadır. Pencere dönemi adı verilen dönemde antikorlar henüz oluşmadığı için yapılan testin sonucu yanıltıcı olabilmektedir.

Bu test ile elden edilen sonuçta pozitif çıkmasına tamamen itimat edilmemektedir. Bir başka yöntem olan Western – Blotting Yöntemi ile testin tekrarlanıp doğrulamasının yapılması gerekmektedir. Bu şekilde kişiye HIV teşhisi konulabilmektedir.

 Şu bilinmesi gereken bir gerçektir ki, pencere döneminin süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Vücutta daha kısa sürede antikor oluşabileceği gibi 4 haftadan daha uzun sürede de antikor oluşabilmesi olasılıklar içerisinde yerini almaktadır. Karşılıklı korunmasız ilişki yaşanmasından ya da temastan sonraki 90. Günde her ihtimale karşı kişiye tekrar test yapılması önerilmektedir. 90 gün sonrasında antikor testlerinde çıkan negatif sonucuna güvenilmelidir.

Yukarıda bahsedilen pencere döneminin her insan vücudunda aynı sürede olmayıp farklılık göstermesi sebebi ile bu yol izlenmektedir. Erken tanı evet çok önemlidir fakat doğru teşhisi koyabilmek de onun kadar aynı değere sahip olan bir kriterdir. Yapılan yanlış teşhis sonucunda istenmeyen durumlar yaşanabilir ve bu durumlar sonucunda geri dönüşü olmayan bir yola girilmesi de kaçınılmaz olunmaktadır.

Çağımızda her şey geliştiği gibi tıp da aynı şekilde sürekli ileriye doğru giderek kendini geliştirmiştir. İnsan hayatında eskiden çaresi bulunmayan hastalıklara şifalar bulunabilmiş ve yeni birçok tedavi yöntemlerinin bulunabilmesi sayesinde pek çok kişi yaşamına kaldığı yerden sevdikleri ile devam edebilmektedir. Bulunan bu tedavi yöntemleri içerisinde HIV virüsü de elbette ki yerini almaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim