• BIST 79.417
  • Altın 590,89
  • Dolar 2,2335
  • Euro 2,8285
  • Siirt 11 °C

Kaybolan Malezya Uçagı ( Uçak Bulundu Mu )

Kaybolan Malezya Uçagı ( Uçak Bulundu Mu )
Çin'e ait uydu görüntülerinde, okyanusun güneyinde dün yaklaşık 22 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir cisim tespit edildiğini duyurulmasının ardından, bir araştırma uçağının bölgede başka cisimler de tespit ettiği belirtildi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken 8 Mart'ta kaybolan Malezya Havayolları uçağını arama çalışmalarına, Hint Okyanusu'nun güneyinde devam ediliyor. Çin'e ait uydu görüntülerinde, okyanusun güneyinde dün yaklaşık 22 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir cisim tespit edildiğini duyurulmasının ardından, bir araştırma uçağının bölgede başka cisimler de tespit ettiği belirtildi.

mal.jpeg

Son gelişmeler, Avustralya'nın Perth kentinin yaklaşık 2 bin 500 kilometre güneyinde geniş bir bölgede çalışmayı sürdüren ekiplerin doğru iz üzerinde oldukları umudunu da canlandırdı.

Avustralya Deniz Güvenliği İdaresi'nde, arama kurtarma çalışmalarının koordinasyonundan sorumlu Mike Barton, Canberra'da gazetecilere yaptığı açıklamada, arama uçağının tespit ettiği ahşap cismin etrafında, ne olduğu anlaşılmayan başka cisimler de olduğunu, ancak bunların yakından incelenemediğini söyledi.

Cismin görüldüğü bölgeye gönderilen Yeni Zelanda'ya ait askeri uçağın olumlu bir sonuç elde edemediğini bildiren Barton, bugün aynı bölgeye yeniden gidileceğini kaydetti.

malezya.jpg

OKYANUS'TA ARAMALAR SONUÇSUZ KALMIŞTI
Uydular tarafından belirlenen ve kayıp Malezya uçağına ait olma ihtimali bulunan iki parçaya ulaşmak için Batı Avustralya’nın başkenti Perth’in 2 bin 500 kilometre uzağındaki Güney Hint Okyanusu’nda yapılan arama çalışmaları ikinci gün de sonuçsuz kalmıştı.

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu arama çalışmalarına Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerinden 3 P3 Orion, bir adet Yeni Zelanda’ya ait P3 Orion ve iki uzun menzilli jetin de katıldığını, ayrıca dördüncü P3 Orion arama uçağının öğleden sonra aramalara katılacağını duyurdu. Arama çalışmalarına katılan Orionların iki saatlik arama sürelerinin olduğu ancak uzun menzilli jetlerin 5 saatlik bir arama kapasitesine sahip oldukları belirtildi.

mal2.jpg

HAVA ŞARTLARININ İYİLEŞMESİ BEKLENİYORDU
Meteoroloji sözcüsü Luke Huntington, yaptığı açıklamada bölgede hava şartlarının ikinci günkü gibi normal olacağını duyurdu.

Huntington, hava şartlarının uçuş için uygun, rüzgarın hafif, görüş mesafesinin daha iyi olacağını açıkladı.

mal3.jpg

PARÇALAR EN İYİ İPUCU
Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu sözcüsü John Young, yaptığı açıklamada, bir an önce parçaları bulmak istediklerini belirterek, "Bu kayıp insanlara ulaşmak için en iyi ipucu" dedi.

John, araştırmanın çıplak gözle yapılacağını ve bu yüzden uçakların alçaktan uçuş yaparak, işinde uzmanlar tarafından parçaların aranacağını aktardı.

Bölgede bulunan Norveç ticari gemisi yetkilisi Olav Sollie, iki gündür yaptıkları arama çalışmalarından herhangi bir sonuç elde edemediklerini belirtti. Arama çalışmalarına 25 metre yükseklikteki gemi güvertesinden denizi izleyerek katıldıklarını anlatan Sollie, görüş mesafelerinin iyi, deniz üzerinde herhangi bir şeyi görebilecek durumda olduklarını söyledi.

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL HABERLER
ANKET
Yeni Siirt Belediye Başkanı hangi sorunu çözmeye öncelik vermeli?
Tüm Hakları Saklıdır © 01 Ocak 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim