• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Siirt 11 °C

Makine CE Belgesi Nedir?

Makine CE Belgesi Nedir?
Hem Avrupa Birliği hem de Türkiye’nin teknik mevzuatına uyumu kapsamında ortaya çıkan ve üretimi tamamlanan nihai ürünün, temel güvenlik seviyelerine uygun olduğunu gösteren belge ve işarete Makine CE adı verilir.

Hem Avrupa Birliği hem de Türkiye’nin teknik mevzuatına uyumu kapsamında ortaya çıkan ve üretimi tamamlanan nihai ürünün, temel güvenlik seviyelerine uygun olduğunu gösteren belge ve işarete Makine CE adı verilir. Makine Ce belgesi ya da Makine Ce işareti olarak da bilinir.

Ayrıntılı bir şekilde belirtmek gerekirse; üretilmiş olan ürünün hangi güvenlik seviyesine sahip olduğunu, temel insan sağlığı, can ve mal güvenliği, bitki yaşamı, hayvan ve çevre tüketicilerinin korunması açısından da bir engel teşkil edip etmediğini belirtmektedir.

Makine Direktifi, 1993 yılında yayınlanmıştır. 2 yıllık bir geçiş sürecinin ardından da 1995 yılı itibari ile tam olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu özellik kapsamına giren her makinede CE belgesi taşıyan bir etiket bulundurulması zorunludur. Yukarıda belirtilen güvenlik ve sağlık şartları tam olarak uygulanırsa, makinelerin üzerine CE etiketi silinmeyecek bir şekilde yerleştirilir.

Makine CE belgesinin iş sahibine de büyük avantajları vardır. Bunlardan biri de, CE belgesi ile piyasaya sürülen ürünün yurtiçi ve yurtdışında kolayca satılabilmesidir. Avrupa ülkelerinde ürün pasaportu gibi görünen CE belgesi/işareti, firmalar için çok büyük bir önem teşkil eder.

İş güvenliği ve çeşitli belgelendirmeler konusunda Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan UDEM, bu konuda alanında uzmanlaşmış durumda.

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim