JİNEKOMASTİ AMELİYATI OLACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Jinekomasti, erkek meme dokusunun genişlemesine neden olan bir durumdur. Genç veya yaşlı birçok erkek bu sorun ile yüz yüze gelmekte ve jinekomasti sosyal anlamda bir utanç kaynağı olabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Olacakların Bilmesi Gerekenler

21 Ocak 2020 Salı 12:08

Jinekomasti ameliyatı olanların sayısı yıllar içinde artmaya devam etmiştir. Göğüslerinin görünümünü estetik olarak iyileştirmek isteyenler kısa süren ve kolay bir cerrahi operasyon ile bu hedeflerine ulaşmaktadırlar.

Ergenlik döneminde hormonal değişimler erkek meme dokusunun büyümesine yol açabilir. Bazı durumlarda, bu meme dokusu ergenlikten sonra küçülür, ancak bazen göğüsler büyümeye devam eder. Çocukluk ve ergenlik döneminde normal olan bu durum, ileri yaşlarda normal kabul edilmez.

Jinekomasti sebepleri arasında ergenlik, aşırı kilo alımı, vücut geliştiricilerde anabolik steroid kullanımı ve muhtelif maddelerin kullanımı bulunur. Diğer bazı ilaçlar da erkeklerin göğüs genişlemesine neden olurlar.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti genellikle her iki memede de görülür, ancak bazen asimetrik veya tek taraflı da olabilir. Kendi kendine meme muayenesinde meme başı-areolar kompleksinin (kahverengi kısım) altında bulunan,ele gelen sert meme dokusu hissedilebilir.

Ele gelen kitleler tek taraflı, sert, sabit, meme başı akıntısı, cilt değişiklikleri veya genişlemiş lenf bezleri ile birlikte olduğunda, meme kanserinden şüphelenilmeli ve tetkikler ile incelenmelidir(MR, USG gibi).

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatında izlenecek yol hastanın meme dokusunu içeriği ile alakalıdır. Eğer jinekomasti şikayeti olan erkek memesi tamamen yağ fazlalığından ibaret ise, “Vaser Liposuction ile jinekomasti” ameliyatı etkili sonuca ulaşmak için yeterlidir. Yarım santimetre kadar bir kesi ile memedeki yağ içerik, çevre dokuya zarar vermeksizin çıkartılarak jinekomasti ameliyatı sona erer.

Eğer yağ dokusu ile birlikte meme başı arkasında sert meme dokusu (gland) da mevcut ise o zaman “VaserLipo ile Jinekomasti ameliyatına” gland eksizyonu yani “meme dokusu çıkartılması” da eklenir. Yani kahverengi kısım sınırından hilal şeklinde ufak bir kesi ile meme dokusu da çıkartılarak düz ve daha erkeksi bir meme elde edilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaç ve gıdalardan uzak durulması, sigaranınen az 1 hafta önce bırakılması önerilir. Jinekomasti ameliyatının genel anestezi, sedasyon veya kombine anestezik tekniklerile yapılabilir. Bu seçim cerraha bırakılmalıdır. Birçok cerrah ameliyat sonrası, ameliyat sahasında sıvı-kan birikmemesi içinminik drenler kullanmayı tercih eder. Baskılı bir jinekomasti korsesi hızlı iyileşme ve ödemin sınırlandırılması için faydalı olacaktor. Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti korsesinin 3 hafta kadar kullanılması önerilir. 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme

Vaser Liposuction ile jinekomasti tedavisi yapılan hastalarda iyileşme ve işe dönüş çok hızlı olmaktadır. “VaserLipo ile Jinekomasti ameliyatı olanların yorumları” birkaç gün içerisinde masabaşı işe dönebildikleri yönündedir. Daha çok efor gerektiren, bedenleri ile çalışan kişilerin işe dönüşleri iseJinekomasti ameliyatından 7-10 gün içerinde olabilmektedir. Jinekomasti ameliyatı olanlar ameliyattan 2 hafta sonra yürüyüş ve koşu, 4 hafta sonra salon sporlarını yapabilirler.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri

Genel olarak, jinekomasti ameliyatı son derece güvenli ve sorunsuz bir ameliyattır. Hasta ve cerrahın çok fazla dikkat etmesine rağmen, nadir de olsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Jinekomasti ameliyatı riskleri arasında morarma, kanama, sıvı koleksiyonları, kontur düzensizlikleri, meme ucu nekrozu, meme uçlarının uyuşması sık görülmese de mevcuttur. Titiz ve modern cerrahi teknikler,ameliyat öncesi ve sonrası önerilere uyulması günümüzde jinekomasti ameliyatının risklerini minimale indirmiştir.

Jinekomasti yaklaşık 1 saatlik operasyon ile kurtulabileceğiniz, iyileşme süreci son derece hızlı ve konforlu bir sağlık ve estetik problemidir.