• BIST 8057.42
  • Altın 1882.936
  • Dolar 28.9032
  • Euro 31.2013
  • Siirt 9 °C

Sevgililer Günü'nün çıkışı ve gerçek hikayesi!Neden 14 Şubat'ta kutlanıyor?

Sevgililer Günü'nün çıkışı ve gerçek hikayesi!Neden 14 Şubat'ta kutlanıyor?
Sevgililer Günü'nün çıkışı ve gerçek hikayesi!Neden 14 Şubat'ta kutlanıyor?Tüm dünyada kutlanan Sevgililer günü hakkında bilgileri sizler için derledik..


3. yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius her erkeğin asker olmasını istiyordu. Her erkeğin asker olmasını sağlamak için tüm imparatorlukta evliliği yasaklamıştı.

II. Claudius imparatorlukta Hristiyanlığı da yasaklamış ve Hristiyanlar için ölüm emri çıkarmıştı. Bu emre uymayanlar arasında sonradan aziz olarak anılacak olan Valentinus vardı. Valentius hristiyan olduğu için yakalanmış ve hapse atılmıştı. Hapishane gardiyanlarından biri Hristiyanlar arasında anlatılan mucizelere inanarak kardeşi olan doğuştan gözleri görmeyen Julia'yı, gözlerini açabilir umuduyla Valentinus'un yanına gizlice getirdi.

 Julia zeki ve güzel bir kızdır. Valentinus'u ziyaretleri sayesinde roma tarihi, doğa ve hristiyanlık konularında pek çok şey öğrenir. Bu ziyaretlerden birinde Julia sorar:
 - "Valentinus, Tanrı gerçekten dualarımızı duyar mı? Her sabah ve her gece ne için dua ettiğimi biliyor musun? Görebilmek için dua ediyorum, senin bana anlattıklarını görmeyi çok istiyorum."

 Valentinus;
 - "Tanrı bizim için en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım."

 Beraberce duaya başlarlar. Birden hücrenin içersi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır;
 - "Valentinus, görüyorum, görüyorum." Ertesi gün Valentinus'un ölüm emri gelir, Aziz Julia'ya son bir not yazar, Tanrı'ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını "Senin Valentine'ından" diye imzalar.
 Mektup, ertesi gün Julia'ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270'dir. Ertesi gün Valentinus'un ölüm emri gelir, Aziz Julia'ya son bir not yazar, Tanrı'ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını "Senin Valentine'ından" diye imzalar.

 Mektup, ertesi gün Julia'ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270'dir.
 Aziz Valentine, Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti.

 Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. MS 270 yılının 14 Şubat günü Hristiyan şehitliğine gömüldü. Aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan, Valentin'e "aziz" ünvanı vermiş. Valentin'in ölüm günü, böylece Sevgililer Günü olmuştur.
 Roma İmparatorluğunda 15 Şubat Roma tanrıçalarından Februata Juno adına yapılan kutsama töreninin günüdür.
 Birbirleriyle ilk kez cinsel ilişkiye girecek gençlerin adlarının yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Bu törenin amacı bir yıl boyunca işlenen günahlardan arınmak, tarlaların verimini, insanların doğurganlığını arttırmaktı.

Hristiyanlık inancının ve dolayısıyla papalığın imparatorlukta güçlenmesinden sonra 15 Şubatlarda önceki listeleri yasaklayıp onun yerine üzerinde azizlerin isimlerinin olduğu listelerin sergilenmesini emretti. 14 Şubat da bu sonradan değiştirilen geleneğin gizlice devam ettirildiği gün oldu.
 

 

 

Bu haber toplam 2841 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim