• BIST 111.740
  • Altın 303,198
  • Dolar 5,9721
  • Euro 6,6887
  • Siirt 6 °C

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN SPERM DNA HASARINI TESTLER?

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN SPERM DNA HASARINI TESTLER?
Tüp bebek tedavilerinde erkek kısırlığı tanısı konulmuş baba adaylarında sperm hücresinin genetik yapısı ile erkek kısırlığının erkek infertilitesinin yakından bir ilişkisi vardır.

Yumurtalıklarda azlık olduğu gibi spermde de sayı olarak azlığa rastlanabilir mi? Ya da yumurtanın kalitesi olduğu gibi erkeklerde de sperm kalitesi diye bir şey var mı? Sorularımızı Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevaplıyor ;

Kadında herhangi bir probleme rastlanmadı, erkekte sperm sayısı yeterli, sperm hareketliliği yeterli. Peki neden hala gebelik sağlanamıyor? Ya da tüp bebek başarısızlığının nedeni ne olabilir? Evet, spermde DNA hasarı olabilir. Normal spermiyogram testlerinde sperm hareketliliği, sayısı normal olarak izlenmesi ve değerlendirilmesi bile gebelik elde edilemeyebilir. Bu noktada özel değerlendirme yöntemi olarak sperm hücresinin DNA yapısını değerlendirmemiz gerekebilir. Sperm DNA hasarı karşımıza çıkması ile normal gebelik şansını engellediği gibi tüp bebek tedavilerinde yumurta ve spermin döllenmesini engelleyerek embriyo haline gelmesini engellemektedir.

Yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre spermde DNA hasarı rastlanan çiftlerde tüp bebek tedavilerinde döllenme aşamasında neredeyse %30 düşüş görülmekte olup ayrıca ICSI uygulamalarında da tekrarlayan başarısızlıklar görülmektedir.

Spermde DNA hasarının ortaya çıkmasında ki nedenler tam olarak netleştirilememiştir. Ancak çalışmalar, anormal hücre metabolizması, idrar yolu enfeksiyonları, çevresel faktörler, radyasyon, varikosel, hipertiroidi, obezite,sigra,yaş,alkol,stres,hava kirlilği gibi nedenlerin spermde DNA hasarı yaratabileceğini düşündürmektedir. Nedenleri arasında sayılmaktadır.

Sperm DNA hasarını netleştirmek için yapılan testler nelerdir?

  • SCSA yani Sperm Kromatin Yapısı Tayini :  Özel bir boya ile renk değiştirme özelliğinden faydalanan bir uygulamadır tüp bebek tedavilerinde. Asit ortamda hasar görmüş olan sperm DNA’sının daha kolay boyanması ile ortaya çıkacaktır. Normalde hangi renktir diye soracak olur isek normalde turuncu boyanması gereken hücre DNA hasarı varsa yeşil ve kırmızıya dönüşmektedir. Buradan spermin DNA hasarının olup olmadığı izlenebilmektedir.
  • COMET : Tüp bebek tedavilerinde, Ankara Tüp Bebek Merkezlerinde spermler özel bir ortama konulur ve elektriksel bir uyarı verilir spermlere. Sağlıklı DNA ya sahip olan hücreler hareket etmez. Hasarlı DNA ‘ya sahip olan spermler hareket eder. Hareket eden hücrelerin yani hasarlı DNA ya sahip spermlerin arkasında kuyruk gibi bir görüntü oluşur. Kuyruğun görüntüsü ise hasar boyutunu değerlendirmek için yardımcı olmaktadır.
  • TUNEL : Tüp bebek tedavilerinde karşımıza çıkan TUNEL Özel olarak boyama yöntemi ile DNA kırıkları işaretlenerek yapılır. Normal DNa sahibi olan hücreler mavi renkte iken hasarlı DNA hücreleri ise yeşil renkte, az hasarlı DNA hücreleri mavi ve yeşil renkte görülmektedir.
  • Anilin Blue : Anilin mavisi sperm bütünlüğünü değerlendirmek amacı ile kullanılan bir boyadır. Hasarlı DNA ya sahip olan spermler koyu mavi renkte boyanırken, DNA hasarına sahip olmayan spermler hücre yapılarının sağlam olmasından kaynaklı olarak boyanmazlar.

Tüp bebek tedavilerinde Ankara Tüp Bebek Merkezlerinde uygulanmakta olan bu yöntemler spermde DNA hasarı olup olmadığını açık bir şekilde raporla bilmektedir der Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2611 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim