• BIST 116.093
  • Altın 161,529
  • Dolar 3,7961
  • Euro 4,6659
  • Siirt 9 °C

Vizesiz seyahat en büyük tercih sebebi

Vizesiz seyahat en büyük tercih sebebi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan iş insanları, öğrenciler, gezginler ve turistlerin, yurt dışı seyahatlerinde önlerindeki en büyük iki engel yurt dışı kur farkı (Euro ve Dolar ve bunlara bağlı olarak tüm para birimleri) ile vize sorunudur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan iş insanları, öğrenciler, gezginler ve turistlerin, yurt dışı seyahatlerinde önlerindeki en büyük iki engel yurt dışı kur farkı (Euro ve Dolar ve bunlara bağlı olarak tüm para birimleri) ile vize sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip bizler, başta komşumuz Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok yabancı ülkeye vize alarak seyahat etmek zorunluluğunda kalıyoruz.

Kıta kıta vizesiz gidilebilecek ülkeler listesini sıralayan birçok kaynak, farklı ülkelerin pasaportlarıyla hatta kimlikleriyle bizimkini kıyasladığında ne yazık ki yeterli sayıda ülkeye elimizi kolumuzu sallayarak seyahati mümkün kılmıyor. Ancak ne olursa olsun; artan dış ilişkilerimizin de katkısıyla onlarca ülkeye vize almadan gitmek mümkün.

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeleri sıraladığımızda favori olarak Balkan ülkeleri, Güney Amerika kıtasındaki ülkeler, Asya’nın birçok farklı kültürüne sahip Doğu Asya ülkeleri ve belli başlı alternatif rotalar ilk başlarda geliyor. Kuzey doğu komşumuz Gürcistan ve Karadeniz’den komşumuz Ukrayna, vizeyi bırakın pasaport dahi olmadan, sadece kimlikle gidilebilen ülkeler arasında yer alan bir ülke iken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bu lüksü sağlayan ikinci seçenek. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler, bir sürü evrak yükümlülüğünün yanı sıra vize ücretinden de muaf olması sebebiyle seyahat bütçesine ciddi katkı sağlıyor. Japonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Tayland, Kosova, Brezilya, Arjantin, Makedonya, Ürdün, Tunus, Arjantin, Karadağ, Belarus, KKTC, Gürcistan başta olmak üzere yüzden fazla ülke Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

Bu konuda konuştuğumuz Türkiye’nin en iyi turizmcileri, dış ilişkiler sorumluluları, iyi gezi bloglarının yazarları, sık seyahat eden gezginler, seyahat gurmeleri ve gezi yazarları; vizenin yurt dışında bir ülkeye seyahat ederken o ülkeyi tercih etme veya etmeme konusunda önde gelen engel ya da avantajlardan biri olduğunu belirtiyor. Özellikle hem kültürel yapısı, hem de yakınlığı sebebiyle ilgi çeken kıta olan Avrupa’da vizesiz gidilen ülkeler listesindeki artış, her vatandaşın ilgisini çekiyor ve onları mutlu ediyor.

Schengen Vizesi, Amerika Birleşik Devletleri Vizesi, Çin Vizesi ve İngiltere Vizesi (Birleşik Krallık) gibi en çok tercih edilen ve en çok alınan vizelerin, sadece başvuru ücretleri 150 ilâ 400 Euro arasında değişirken, bu masrafa birçok evrak çıkartma derdi ve vize başvurusu sırasında harcanan zaman dahil değil. Sırf bu yüzden bu ülkeler yerine tercih edilen vizesiz gidilen bir ülkenin, seyahat bütçesindeki farkı; en azından oraya gidiş dönüş uçak biletinin büyük bir kısmını karşılıyor.

Ülkemizin dış ilişkilerin gelişmesi ve vizesiz seyahat rahatlığı sağlayan ülkelerin sayısının artması, tüm vatandaşların ortak dileği.

 

Bu haber toplam 504 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim