• BIST 111.740
  • Altın 303,198
  • Dolar 5,9721
  • Euro 6,6887
  • Siirt 6 °C

31 yıl önce çektiği filmi nihayet izleyebildi

31 yıl önce çektiği filmi nihayet izleyebildi
Türk sinemasında "jet rejisör" lakabıyla ün salan ünlü yönetmen Çetin İnanç, 31 yıl önce çektiği "Vahşi Kan" filmini nihayet izleme fırsatı buldu.

Türk sinemasında "jet rejisör" lakabıyla ün salan ünlü yönetmen Çetin İnanç, 31 yıl önce çektiği "Vahşi Kan" filmini nihayet  izleme fırsatı buldu.

Çetin İnanç 31 yıl önce çektiği filmi ilk kez izledi.

Türk sinemasında "jet rejisör" namıyla tanınan yönetmen Çetin İnanç, 31 yıl önce çektiği "Vahşi Kan" filmini ilk kez izledi.

İnanç, "Fantasturka Türk İşi Fantastik Filmler Festivali"nde, 1983 yılında çektiği ve Cüneyt Arkın'ın başrolünü oynadığı "Vahşi Kan" filmini izledikten sonra seyircilerin sorularını yanıtladı.

Dönemin koşullarını anlatan İnanç, "Bu filmi 31 senedir seyretmemiştim. Yaptım, sinemalarda gösterildi, ilk kopyayı bile seyretmedim. Çünkü vaktim yoktu, haftada 4 film çekiyordum" dedi.

"O GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE İYİ İŞLER YAPTIK"

İnanç, ilk kez izlediği filmini beğendiğini ifade ederek, o günkü şartlar dikkate alındığında kurgusu, resimleri, kamera hareketleri için ''Başkası yapsa elini sıkardım'' diye konuştu.

Filmi çekerken telsiz kullandıkları için tutuklandıklarını da söyleyen İnanç, filmdeki başçavuşun gerçek başçavuş olduğunu, jandarma karakoluna götürüldüklerini, daha sonra ise başçavuşun filmde rol almayı kabul ettiğini dile getirdi.

Avantür filmlere yönelik eleştirilere değinen İnanç, kovboy filmlerinden dini filmlere, aksiyon filmlerinden erotik filmlere kadar, dönemin eğilimlerine göre 150 civarında film çektiğini bildirdi.

"Benim Oscar aday adayı olmuş, Cannes'a gitmiş filmlerim de var" diyen İnanç, "73 yaşındayım, hala film projem var. Kişiliğimi, sanatımı yansıtacak bir film daha çekemedim" diye konuştu.

İnanç, yaptığı her filmde iyi insan-kötü insan savaşına yer verdiğini söyledi. Filmlerin çoğunda hazır senaryonun olmadığını, doğaçlama çekildiğini de anlatan İnanç, "Bir emek var, o günün şartlarına göre iyi işler ortaya çıkardık" ifadesini kullandı.

"İYİ BİR GERİLİM FİLMİ TÜRKİYE'DE ÇOK İZLENİR"

Festival kapsamında daha sonra yönetmen Hasan Karacadağ'ın katılımıyla Dabbe Zehr-i Cin filmi gösterildi.

Karacadağ, filmin ardından, bugüne kadar yaptığı "cin" temalı korku filmlerinin gişede de başarı elde ettiğini söyleyerek, "Birikmiş izleyiciyi aynı anda yakalama potansiyeli oldu. Zaman içinde kızgın ve küskün izleyiciyi de yakaladık" diye konuştu.

Türkiye'de çok az korku filmi üretildiğini ve bunun ilgiye göre yetersiz kaldığını belirten Karacadağ, çekilen korku türündeki filmlerin çoğuna imza attığını söyledi.

Karacadağ, çektiği filmlerin nitelik olarak giderek iyileştiğini bildirerek, "Kendi yaptığım filmleri beğenmiyorum. Henüz 'bu oldu' dediğim bir film yapamadım ama süreç içerisinde grafik olarak iyiye gitti. Bunda Türkiye'de izleyici korku sinemasını yeni keşfetmesinin de etkisi oldu" diye konuştu.

Cin temalı filmlerin seyirciyi de çektiğini ve özellikle her filmin adında "cin" kelimesini geçirmesini "üç harfli" hurafesini yıkmak şeklinde ifade eden Karacadağ, şunları dile getirdi:

"Yaptığım filmlerden tatmin olmadığım için hep daha iyisi düşüncesiyle film çektim ama sonlara gelmiş durumdayım. Biz bu işe başlarken 'Türkler vampirden, zombiden, kurt adamdan korkmaz ama cinden korkar' dedik. Fakat şimdi olayı tersinden getirmeye çalışıyorum ve vampirle nasıl korkutabiliriz diye düşünüyorum. Belli başlı unsurların dışına çıkmama fikrimi kırıyorum. Burada yeni bir şey olması lazım. Çok iyi bir gerilim filmi Türkiye'de çok izlenir. "

TARKAN, ÇEKO, ZAGOR VE MANDRAKE YARIN GÖRÜLECEK

Festivalin bugünkü programı, Ayhan Işık'ın da rol aldığı 1974 İtalya yapımı "Ölümün Nefesi" filmlerinin gösterimiyle sona erecek.

Yarın ise "Tarkan Altın Madalyon", "Çeko", "Zagor Kara Bela" ve "Sihirbazlar Kralı Mandrake Killing'in Peşinde" filmleri ücretsiz gösterilecek.

Gösterimlerin ardından Çetin İnanç, oyuncular Yılmaz Köksal ve Levent Çakır, karikatürist Yener Çakmak söyleşileri de gerçekleştirilecek

Bu haber toplam 1993 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim