• BIST 111.740
 • Altın 303,198
 • Dolar 5,9721
 • Euro 6,6887
 • Siirt 6 °C

Charlie Hebdo'nun kapağını yayımlayan sitelere ŞOK .. erişim yasağı ..!!

Charlie Hebdo'nun kapağını yayımlayan sitelere ŞOK .. erişim yasağı ..!!
Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, avukat Ercan Ezgin’in geçtiğimiz hafta saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin, yeni sayısında yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürü ile ilgili, dün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne dilekçe vererek, yaptığı yayın ya

Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, avukat Ercan Ezgin’in geçtiğimiz hafta saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin, yeni sayısında yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürü ile ilgili, dün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne dilekçe vererek, yaptığı yayın yasağı talebini kabul etti. Mahkeme, bazı sitelerin konu ile ilgili URL’lerine erişimin engellenmesine karar verdi. 


Diyarbakır Barosu’na kayıtlı avukatlardan Ercan Ezgin tarafından, geçtiğimiz hafta saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin yeni sayısında yayımlanan Hazreti Muhammed’in karikatürü ile ilgili dün Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan yayın yasağı talebi kabul edildi. Mahkeme kararında, herkesin ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğuna dikkat çekilerek, “İfade hürriyeti diğer kişi hak ve hürriyetleri ile sınırlamaya tabidir. Bu kapsamda ifade özgürlüğü bu hakkı kullanan bir kişinin bir başkasına istediğini söyleyebilmesine imkan tanımaz. Bazen ifade hürriyeti başkalarının kişilik hakları ile çatışabilir. Hukuk düzeninin çatışan iki değeri kişilik hakkı ile ifade özgürlüğünü aynı ayda koruması mümkün değildir. Gerek kişilik hakları gerekse ifade özgürlüğü tek başlarına hukuk düzeninde koruma altına alınmıştır. Birinin diğerine üstün tutulması belirli bir olayda belirli şartlar altında gerçekleşir. Yani hangisinin diğerlerine karşı daha çok korunacağı somut olayın şartlarına göre belirlenecektir.

Bu bağlamda ifade özgürlüğü kamuoyunun aydınlatmanın ötesine geçer ve kullanılan araç da amaca uygun olmazsa kişinin dini değerlerinin, şeref ve haysiyetinin korunması değeri ifade özgürlüğünden üstün tutulacaktır” denildi.

“DİNE İNANANLARA HAKARET”
Dini değerlere ve peygamberlere yönelik hakaret içerikli söz, yazı ve yayınlar yapanlar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) çeşitli maddelerinin uygulanabileceğine dikkat çekilen mahkeme kararında, özetle şunlar kaydedildi:
“Dini değerlerin ve peygamberlerin aşağılanmasına yönelik söz, resim, karikatür ve yayınların o dine inananlara hakaret olarak kabulü mümkündür. Çünkü bir insanın dini inancı, onun ayrılmaz bir parçası, onuru, şerefi ve saygınlığı yani kişilik hakları kapsamında korunması gereken bir değerdir. Bir kimseye gerek doğrudan doğruya, gerekse o insanın kendi üzerine alınmasına yol açacak şekilde inandığı din üzerinden aşağılanması, hakaret edilmesi suç sayılmalıdır. Kişinin ve toplumun inandığı bir dinin peygamberi, tartışmasız bir şekilde o din için vazgeçilmez ve saygı gösterilmesi gereken önemli bir değerdir. Herkesin birbirinin inancına ve beraberinde dini değerlere saygı göstermesi gerekir. ‘Laiklik’ ilkesi de bunun gerektirir.”

4 SİTENİN URL’LERİNE ERİŞİM YASAĞI
Mahkeme kararında, bu gerekçelerle talebin kabul edildiğine ve www.birgün.net, www.t24.com.tr, www.internethaber.com ve www.thelira.com adlı internet sitelerinin konu ile ilgili URL’lerine erişim yasağı getirildiğine dikkat çekilerek, şu ifadelere de yer verildi:
“Söz konusu sitelerin URL bilgileri ile erişime ulaşılan talep konusu internet ortamında yapılan yayın içeriği, talep edenin kişilik haklarını ihlal edici nitelik taşıdığı anlaşıldığından, URL bilgisi bulunan talebe konu yayın içeriğinin, yalnızca kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak, erişimin engellenmesine karar verilmiştir.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1353 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ANKARA TEMİZLİK ŞİRKETİ02 Ekim 2018 Salı 20:57
 • Süper Lig Maçları Canlı Skor27 Eylül 2018 Perşembe 18:46
 • Paykasa İle Ödemelerde Kolaylıkları Yaşayın15 Eylül 2018 Cumartesi 04:33
 • SON DAKİKA HABERLERİ12 Temmuz 2018 Perşembe 23:11
 • İstanbul Tufan Tesisat Firması09 Haziran 2018 Cumartesi 00:27
 • Hizan İçme Suyu Hattındaki Arıza Giderildi20 Aralık 2017 Çarşamba 14:40
 • Van'da peşpeşe depremler korkuttu!13 Aralık 2016 Salı 09:07
 • Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandı17 Kasım 2016 Perşembe 10:09
 • Bekir Kaya gözaltına alındı!17 Kasım 2016 Perşembe 09:39
 • Şırnak'ta PKK'ya büyük darbe16 Kasım 2016 Çarşamba 11:51
 • GÜNCEL
  ANKET
  Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Haber Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 541 941 04 68 | Haber Sistemi: CM Bilişim