• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Demirtaş:'HDP'nin AKP ile ittifak yaptığını söylemek alçaklıktır'

Demirtaş:'HDP'nin AKP ile ittifak yaptığını söylemek alçaklıktır'
SİİRTAJANS.COM-Demirtaş:'HDP'nin AKP ile ittifak yaptığını söylemek alçaklıktır'Halkların Demokrasi Partisi(HDP)Eş Başkanı SelahattinDemirtaş'tan HDP kongrelerinde FLAŞ beyanatlar geldi!

SİİRTAJANS.COM-Halkların Demokrasi Partisi(HDP)Eş Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin 1. Olağan Kongresi’nde flaş açıklamalar yaptı.

Siirtajans.com'un İHA'dan edindiği habere göre,Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yüzde 10 barajının zihinlerdeki psikolojik baraj olduğunu söyledi.
Demirtaş, Tunceli’de partisinin 1. Olağan Kongresi’ne katıldı. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda çok sayıda kişinin alkışları arasında konuşan Demirtaş, seçim öncesi ittifak yaptıklarını söyleyenlere alçaklar diye seslendi.

Selahattin Demirtaş, HDP Tunceli 1. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere karayolu ile Elazığ’dan kente geldi. Atatürk Mahallesi’nde bulunan spor salonunda katılımcıları selamladıktan sonra bir konuşma yapan Demirtaş, "Bizi mezhep mezhep, kimlik kimlik ayrı yarı ezenlere karşı bir araya gelerek, bir direniş sergileyecek ve demokratik halk iktidarını kuracağız. Bunu kazanma şansımız var. İşte HDP bunun en büyük göstergesi, en büyük siyasi partisi olarak sahneye çıkmış, en inandırıcı, en gerçekçi projedir" dedi.

"KİMSEYLE GİZLİ PAZARLIĞIMIZ YOK"

2015 yılında yapılacak genel seçimlerde pazarlık yaptıkları yönündeki haber ve söylemlere sert tepki gösteren Demirtaş, "Bizim HDP olarak AKP ile gizli bir planımız yok. Gizli hesap ve pazarlıklara girmedik ve girmeyeceğimizi defalarca ispatladık. AK Parti’ye karşı nasıl bir mücadele yürüttüğümüzü ispatladık ve halen de bu mücadeleyi yürütüyoruz. Buna rağmen bir kesim şunu yapıyor. HDP parti olarak seçime girecek ve baraj altında kalacak. Milletvekillerini AK Parti’ye peşkeş çekmiş olacak. Geleneğimizde ucuz pazarlık yoktur. Böylesine kişiliksiz siyaseti partimizde kimse görmedi, bundan sonra göremeyecektir. Bunların tamamı panikten kaynaklıdır. Ana muhalefet başka, iktidar başka panik ve dertte" şeklinde konuştu.

"CHP’LİLER BARAJ ENDİŞESİ TAŞIYORLARSA BİZE OY VERSİNLER"

CHP’lilerin de parti olarak girmeleri halinde yüzde 10’luk barajı aşamayacakları yönünde söylemlerde bulunduğunu ifade eden Selahattin Demirtaş, “Bir kısım CHP’liler diyor ya baraj altında kalıp 40-50 milletvekilini AK Parti’ye verecekler. Bu oyun, bu tezgah bizim tarafımızdan planlanmışsa CHP’li kardeşlerime sesleniyorum, oyunu bozmaları konusunda çağrı yapıyorum. HDP’ye oy verin, bu oyun bozulsun. Siz de gelin oy verin barajı rahat rahat aşalım, bozalım bu oyunu. Bu senaryoyu tutturamayanlar da başka bir şey yazıyor. Barajı aşsalar bile aştıktan sonra zaten AKP ile pazarlık yapmışlar. Birlikte Anayasa yapıp başkanlık sistemini getirecekler. Barajı aşsanız bir dert aşmasanız bir dert. Bunların kafaları tüccar kafası, pazarlığa alışmışlar. Bütün hayatları pazarlıkla. Açık ve net tekrarlıyorum. HDP, partimizle birlikte yürüyen dostlarımız, kardeş partilerimiz ve toplumsal kesimler dışında hiç kimseyle ittifak arayışında değildir. Görüşmemiz yok, olmayacaktır. Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz, kirliği pazarlığımız yok. Olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle Roboski’nin hesabını bile vermemiş bir partiyle oturup milletvekili pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasınlar alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar. Biz bu seçimde AK Parti’yi iktidardan düşürmek için muhalefet yapıyoruz. Bu seçimde AKP’yi indirip halk iktidarı kurmak için halkımızla ittifak yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"MUHALEFET SADECE PARLAMENTODA YAPILMAZ"

Konuşmasında zaman zaman sokak çağrısı yaptığı yönündeki eleştirilere değinen Selahattin Demirtaş, "Biz muhalefeti sadece parlamentoya sıkıştıran bir hareket değiliz. Sokak dediğimde biliyorum özellikle cumhurbaşkanı ve başbakanın tüyleri diken diken oluyor. Bir kez daha söylüyorum, sokak zulme karşı meşru siyaset alanıdır. Siyaset parlamentodan ibaret değildir. Muhalefetin ve siyasetin parlamentodan ibaret olduğu sistemin adı demokrasi değildir. Cumhurbaşkanı, başbakan her seferinde ısrarla diyorlar ya buyurun gelin parlamentoda siyaset yapın. Sokağa çıkmayın, miting ve yürüyüş yapmayın. Nerede kaldı demokrasi? Dünyanın en diktatör ülkelerinde bile parlamento var. Bir yerde parlamento var diye o sistemin adı demokrasi mi oluyor? Parlamentoyu denetleyecek, doğru yapmaya zorlayacak ve hükümet yanlış yaptığında hesap soracak halk gücünün olmadığı her yerde diktatörlük vardır. O nedenle sokak meşrudur dediğimde bunlar panikliyorlar. Hiçbir cümle ve çağrımda gençlerimizi molotof, taş ve şiddete teşvik etmedim. Sokak derken demokratik muhalefet hakkından söz ettim. Ama ısrarla bunu çarpıtıp güvenlik yasalarıyla, muhtemel toplumsal muhalefet ve gösterileri sınırlamak ve polise infaz yetkisi vermek için güvenlik yasasını dayatıyorlar. Yanlış yapıyorsunuz sayın başbakan. İnfaz yasasıyla yanlış yapıyorsunuz. Siz üniversite hocasısınız. Haydi öbürü anlamıyordu bu işlerden. Tarih marih bilmiyordu. Siz üniversite hocasısınız, öbürünün kafası sadece ticarete çalışıyordu. Siz profesörsünüz. Kalın kalın kitaplar yazmışsınız, bilmeniz lazım. Zulüm yasaları halk direnişini durduramaz. Meşru halk direnişini yasalar durduramaz. Tarihte binlerce örneği var" dedi.
"PARALEL YAPIYLA PARALEL PARALEL YÜRÜDÜNÜZ"

Konuşmasında paralel yapıya da vurgu yapan Demirtaş, "Şimdi yapmanız gereken güvenlik yasaları çıkarmak değil. Sokaktaki itiraz ve isyanın nedenlerini anlayıp gereğini yapmaktır. Sokağa kim çıksa üstünde altında paralel yapı arayıp sokağın meşru taleplerinin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Paralel çarşafı, yorganıyla sokaktaki muhalefetin taleplerini görünmez hale getiriyorlar. Bu ülkede bir paralel var ve sizin can yoldaşlarınızdı onlar. 11 yıl beraber paralel paralel tıpış tıpış yürüdünüz. Bizimle ilgili değil onlar sizinle ilgili. Halkın içinde paralel yok. Hükümetin, devletin içinde paralel var" diye konuştu.
"SOKAKTAN KORKANLAR HALKTAN UZAKLAŞMIŞ OLANLARDIR"
"Sokaktan korkanlar, sokağın sesinden, taleplerinden korkanlar halktan uzaklaşmış olanlardır" diyen Demirtaş, "Bunlar saraylara sıkışmış olanlardır. Saraylarda altın kaplamalı bardaklarda su içenlerdir. Onların da halktan korkmalarında fayda vardır. Çünkü bu halk yani ezilenler, aç, yoksul olanlar, parasını çaldıklarınız sizin sarayınızı size dar etmeye geliyorlar. O yüzden korkmakta haklısınız" şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından vatandaşların sevgi gösterileri nedeniyle salondan güçlükle ayrılan Demirtaş, daha sonra partisinin Elazığ kongresine katılmak üzere karayolu ile Tunceli’den ayrıldı.

DİYANET’İ ELEŞTİRDİ

Elazığ’da partisinin il kongresine katılan gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılmasını istediğini belirterek, "Diyanet İşlerinin görevi insanların dinini özgürce yapması için gereğini yapması falan değil. Devlet neyi emrediyorsa insanların o doğrultuda dini görevlerini yapması için uğraşıyor. Devlet dinini yaymaya çalışıyor, Allah’ın dinini değil. O yüzden kaldırılsın diyoruz, dine bir hayrı yok. İl ilçe teşkilatlarımızda yönetici arkadaşlarımızın temel görevi halkımıza layık olmaktır. Halkımızın bu mazlum ama mağrur duruşuna layık olmaktır. Çok şükür biz ezildik ama kimseyi ezmedik. Bizler bütün bu tarih boyunca zulüm gördük ama kimseye zulüm yapmadık. Kimsenin dilini yasaklamadık, köyünü yakmadık, kimseyi sürgün etmedik. Zulüm gördük erdemli davrandık. Yine de kardeşiz dedik. Haksızlık gördük yine de kardeşliğin, barışın peşinden koştuk" dedi.
Kendilerinin güçlendikçe toplum karşısında lanetlemeye çalışıp zayıflatmak istediklerine vurgu yapan Demirtaş, "Yukarıda Allah var, herhalde ondan daha büyük şahit yok. Biz tek bir insanın bile burnu kanamasın canı yanmasın diye mücadele ettik. Bütün çabamız bu. Bunun için siyaset yaptık, görüşmeler yapıyoruz, çözüm sürecini destekliyoruz. Fakat buna rağmen bu ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı çıkıp bizden eli kanlı diye söz edebiliyor. Efendim şu kadar insanın katili diye söz edebiliyor ve bunu söyleyenler Roboski’nin katilleridir. Bunu söyleyenler kendi iktidarları sadece 12 yıl içerisinde 376 tane çocuğu sokakta gösterilerde katledenler. Bunların hesabını vermemiş olanlar barış için uğraşan partimizi sürekli hedef olarak göstermeye çalışıyorlar. Halen bazı bakanları utanmadan, sıkılmadan gittiği her yerde HDP’yi hedef gösteren, lanetleyen açıklamalar yapıyor. Eleştiriler baş göz üstüne eleştirebilirler. Partimizin politikalarını beğenmek zorunda değiller. Elbette ki bizim AK Parti’ye eleştirilerimiz var, beğenmek zorunda değiliz ama hedef gösterip, çarpıtarak, yalanlarla partililerimizi linç ettirmeye çalışmak ve partimizi kamuoyu nezdinde hiçleştirmeye çalışmak AK Parti’nin asla işine yaramaz. Buradan onları uyarıyorum. Özellikle bunu yapan bir iki AK Parti sözcüsü var ve bir bakan ismini vermeyeyim herkes tahmin eder, ağlamadan sorumlu bakan özellikle HDP’yi lanetlemek için bunu kendine görev edinmiş. İşi gücü HDP ile uğraşmak. Ya barış sürecinden rahatsız, görüşmelerden rahatsız ya HDP büyüyor, iktidarı al aşağı edecek bundan korkuyor yada art niyetlidir aklımıza başka bir şey gelmiyor. Aklını fikrini HDP ile bozmuş. Gerçekten de tam olarak niyeti nedir, ne yapmaya çalışıyor başbakanın çağırıp sorması lazım" diye konuştu.
Kadınların her yere giderek çalışma yapmasını isteyen Demirtaş, erkeklerin savaşları çıkarttığını, kadınların ise barışçı duygusu ile barışı getirdiğini söyledi.

Bu haber toplam 2677 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim