• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Rotasyon geri mi geliyor haberlerine açıklama

Rotasyon geri mi geliyor haberlerine açıklama
Bir haber sitesinde “Rotasyon Geri Geliyor” başlığıyla verilen haber üzerine çok sayıda din görevlisinin Din-Bir-Sen’i araması üzerine adeta telefonlar kilitlendi. Din-Bİr-Sen konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Bir haber sitesinde “Rotasyon Geri Geliyor” başlığıyla verilen haber üzerine çok sayıda din görevlisinin Din-Bir-Sen’i araması üzerine adeta telefonlar kilitlendi.  Din-Bİr-Sen konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

 

Rotasyon kızgın demirdir gibidir, eline alan yanar!

Bir haber sitesinde “Rotasyon Geri Geliyor” başlığıyla verilen haber üzerine çok sayıda din görevlisinin Din-Bir-Sen’i araması üzerine adeta telefonlar kilitlendi.

Rotasyonun kaldığı yerden ne zaman başlayacağı sorusuna cevap bulunamıyor.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, rotasyonun kaldığı yerden ne zaman başlayacağı, sorusuna cevap bulamadıklarını ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yetkililerin ağzını bıçak açmadığını söyledi.  Rotasyonun zaten kalkmadığını, bazı nedenlerle askıya alınmış olduğunu belirten Özdemir, şunları söyledi: “2015 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki hüküm gereğince bir camide 20 yılını dolduran din görevlisinin 2015 Haziran-Eylül dönemlerinde yer değişikliğinin yapılması gerekiyordu.  Ancak 7 Haziran seçimlerinden önce rotasyon askıya alındı. Bugüne kadarda belirsizliğini korudu.”

Rotasyon düzenlemesiyle ilgili önerimiz.

Rotasyon başlamadan önce yönetmelikteki düzenlemenin yanlış olduğunu kamuoyuna açıklamıştık, diyen Özdemir, rotasyonun Müftülerin inisiyatifine bırakılmasının keyfi uygulamaların önünü açacağını, bazı kişilerce bunun istismar edilebileceğini belirtmiştik diyerek sözlerine şöyle devam etti: “O tarihlerde sendika olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan ziyaretlerde yazılı ve sözlü olarak şu öneriyi götürmüştük: Her yıl bütün illerde din görevlileri açığı ile rotasyona tabii olacak personelin hizmet yılı puanı ve bitirdiği okul puanının toplamına göre il dışı ve il içi rotasyona tabii olacak personel tespit edilerek camilerin listesi ile birlikte Müftülüklerin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitelerinde yayınlansın. Personel görev yapacağı yeri kendisi belirlerse rotasyon sorunu tamamen ortadan kalkar. Rotasyon şeffaf olursa hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini belirtmiştik.

Belirsizlik endişe ve rahatsızlığa neden oluyor

Daha sonra kamuoyunca da bilinen gelişmelerin yaşanması Din-Bir-Sen’in haklılığını ortaya koydu. Rotasyonun başladığı tarihlerde yer değişikliğine uğrayanlara haksızlık yapıldı. Din görevlilerimizin sosyal düzeni tamamen bozuldu. O tarihlerde rotasyon beklentisi içinde olan, bunun için hazırlık yapan ve psikolojik olarak da kendini hazırlamış olan din görevlileri rotasyonun askıya alınmasıyla endişe ve rahatsızlıkları ikiye katlandı. Bu belirsizlik hâlâ devam ediyor. Din görevlileri şaşkınlık içindeler. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda bir açıklama yaparak personeli rahatlatması gerekiyor.”

Rotasyon kızgın demirdir, kim eline alırsa yanar!

Rotasyonda sürenin iyi takdir edilmesini istediklerini ve teşkilatta hiç kimsenin mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, şikâyetler nedeniyle il ve ilçe müftülerine uygulanacak rotasyonun 3 yılla sınırla olmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Rotasyon kızgın demir gibidir. Eline alan yanar, diyen Özdemir şunları söyledi: “Personel verimsizliğine ve hizmette kalitenin düşmesine neden olan rotasyon bir daha gündeme gelmeyecek şekilde sonlandırılmalıdır. Ancak biliyoruz ki, rotasyon bir gün illâ uygulanacak. O halde Din-Bir-Sen olarak rotasyonun hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Birilerinin istek ve taleplerine göre düzenleme yapılmasın. Rotasyonun adil ve şeffaf olmasını istiyoruz. Sendikalarla istişare yapılsın. Önerilerimiz dikkate alınsın. Her zaman ki gibi dayatma ile yeni sıkıntılar meydana getirilmesin.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1885 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim