• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Şizofreni hastalarına müzikli terapi

Şizofreni hastalarına müzikli terapi
Siirt Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi, şizofreni hastalarına yönelik müzikli terapi eğitimi veriyor.

Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Siirt Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Fikret Can, hastanede görevli doktor ile çalışanlar katıldı.

 

Psikiyatri doktoru Emine Müjgan Karlı ve Dr. Özlem Helin Çarkıcı tarafından hastane çalışanlarına verilen eğitimde, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne gelen hastaların aktiviteleri, toplum içerisinde neler yapılması gerektiğini hakkında bilgiler verdi. Karlı, "Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde şizofreni gibi hastalara çeşitli terapiler yapıyoruz. Uğraş terapisi, müzik terapisi, el sanatları ve bunun gibi düzenli olarak bir doktor bulunduğu, bir psikiyatri doktorun bulunduğu ortam yaratmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda merkeze gelemeyen hastalara ulaşmaya çalışıyoruz. Sadece merkeze gelen hastalara değil aynı zamanda ev ziyaretlerinde bulunarak hastaları evlerinde takip ediyoruz" dedi.

 


Ruh hastalıkların tedavilerinde ailelere önemli bir iş düştüğünü belirten Dr. Çarkıcı ise, "Psikiyatri hastası olan, şizofren hastası olan aile bireylerinden fark ettikleri kişileri psikiyatri uzmanlarına göstererek, toplum sağlık merkezine getirip, sağlık merkezinden faydalanmalarını sağlamak gerekiyor" dedi. Eğitimin ardından katılımcılar hastalar tarafından yapılan el sanatları ve resim sergisini gezdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1985 defa okunmuştur
Yorumlar
KEREM
28 Aralık 2014 Pazar 23:38
23:38
RUH HASTALARI DEMEK NE DEMEK BE ARKADAŞ? KAÇINCI YÜZYILDA YAŞIYORUZ. BU TÜR DURUMLARIN LİTERATURDE BİR YERİ VARDIR. "ZİHİNSEL ENGELLİ" VEYA "ŞİZOFREN HASTALAR" TABİRİ KULLANILABİLİRDİ. EDİTÖRE DUYRULUR.
78.165.48.25
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim