• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Erdoğan'dan flaş faiz beyanatı!

Erdoğan'dan flaş faiz beyanatı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Merkez Bankamızın özellikle Avrupa’da, dünyada faiz oranları düşerken hâlâ bu faiz oranında direnmesini doğru bulmuyorum. Onlar düşürüyor, size ne oluyor da hâlâ buralarda direniyorsunuz. Biz biliyoruz ki faiz sebeptir,

SİİRTAJANS.COM'un İHA'dan edindiği habere göre,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Girişimci İşadamları Vakfı tarafından Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen "Girişimcilik Ödülleri" törenine katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, iş ve siyaset dünyasından tanınmış simalar ile çok sayıda davetli katıldı.
Tören bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, girişimci işadamlarından övgüyle bahsederek iftihar duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nın bu anlayışla 2002’nin sonlarında yola çıktıklarında 230 milyar dolar iken bugün 820 milyar dolara, ihracatı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara çıktığını dile getiren Başbakan Erdoğan, son 12 yılda Türkiye’nin senede ortalama yüzde 5 büyüdüğünü, belirtti. Erdoğan, bunun yeterli olmadığına dikkat çekerek bu rakamın daha da üst seviyelere çıkarmak istediklerini belirtti.

Dünyadaki krizlere karşın Türkiye’nin etkilenmeden süreci aştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi nefsini ıslah edenlerin toplumu ifsadı mümkün müdür? Malının kazancının çokluğuyla değil bunların bereketiyle helal yoldan edilmesiyle gurur duyan insanlardan oluşan bir toplumda kimsenin hakkının, hukukunun gaspı söz konusu olabilir mi? Türkiye’deki sosyal düzenin, ekonomik işleyişin temelinde yatan bu ruhu, geleceği bilmeyenler bizi doğru analiz edemiyor, değerlendiremiyor. Bakıyorsunuz bir finans krizi gelişmiş ülkelerin tüm ekonomik ve sosyal dengelerini altüst edebiliyor. Oysa Türkiye defalarca bu tür krizlere maruz kaldığı halde her seferinde kısa sürede toparlanıp yoluna devam etmeye başardı. Bunu tüm örselenmişliğine rağmen hala varlığını sürdüren ahilik geleneğimize, çeşitli dayanışma mekanizmasıyla donatılmış güçlü sosyal yapımıza muhtacız. Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin hani o ’Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ düsturunu rehber edindiğimiz sürece gelişmemizi de krizler karşısındaki mukavemetimizi de kesinlikle sürdürürüz bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ne yapıp edip bu yapıyı muhafaza etmek, güçlendirmek mecburiyetindeyiz" dedi.

"SİZE NE OLUYOR?"

İşadamlarına ve girişimcilere çok iş düştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki süreçte de işadamları ve girişimcilerin yanında yer alacaklarını sözlerine ekledi. Girişimcilerin önünü açtıklarını ifade eden Erdoğan, "Geçtiğimiz 12 yıllık dönemde girişimcilerimiz teşvik edecek, önlerini açacak, onların azmini, heyecanını, cesaretini güçlendirecek bir sistem kurmak için pek çok önemli düzenlemeyi hayata geçirdik" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda bağımsız bir kurul olarak Merkez Bankamızın özellikle Avrupa’da, dünyada faiz oranları düşerken hala bu faiz oranında direnmesini doğru bulmuyorum. Düşürmesi lazım. Biz biliyoruz ki faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Eğer biz girişimcimizi teşvik edeceksek bu faiz oranlarının düşmesi lazım ki yatırımlar artsın. Eğer bunu düşürürsek yatırımı, istihdamı, üretimi arttırırız. Bunu düşürürsek girişimcimizle beraber ülkemizin dünyadaki piyasalarda rekabet gücünü artırırız. Ben zaman zaman arkadaşlarımıza da söyledim. Amerika’da faiz oranı kaç? Yüzde 1. Bazen 1,5. Japonya’da eksi. Avrupa’ya geliyorsun 1-1,5 buralarda. Peki kardeşim bize, size ne oluyor da hâlâ siz buralarda direniyorsunuz. Bu olabilecek bir şey mi? Bu adımın bir defa atılması gerekiyor" dedi.

Bu haber toplam 2895 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim