• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • Siirt 8 °C

Esnafa faizsiz kredi uygulaması başladı!Kimler faydalanacak?

Esnafa faizsiz kredi uygulaması başladı!Kimler faydalanacak?
Esnafa faizsiz kredi uygulaması başladı!Kimler faydalanacak?Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'den esnafa büyük müjde geldi..

SİİRTAJANS.COM'un İHA'dan edindiği habere göre,Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ile yeni girişimcilere sıfır faizli kredi uygulamasının başladığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkârlara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 21 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla esnaf ve sanatkârlara büyük kolaylık sağlayan kredi uygulamalarının hayata geçtiğini kaydetti.
Bakan Canikli, esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri sonrasında Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamaların Bakanlar Kurulunun konuyla ilgili kararı ile hayata geçtiğini belirterek şöyle konuştu: "Böylece el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkâra pozitif ayrımcılık yapılacak. Bu meslek erbabının 2015 yılında kullanacağı kredilerin faizinin tamamı Hazine tarafından karşılanacak, esnafımızın cebinden faiz ödemesi çıkmayacaktır. Bu kolaylık unutulmaya yüz tutan bu mesleklerde faaliyet göstermek suretiyle kültürel ve sanatsal değerlerimizin dünden bugüne yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere hükümetimizin gösterdiği vefanın bir göstergesidir.”
Bakan Canikli, yeni düzenlemeyle ayrıca; kredi başvuru tarihi itibariyle, en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârların da sıfır faizle kredi kullanma imkânına kavuştuklarını açıkladı.
Bakan Canikli, imalat ve tamirat ile hizmetle ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için ödenmesi gereken faizin yarısının da Hazine tarafından karşılanacağını söyledi. 2002-2014 arası dönemde, Türkiye genelinde kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla yaklaşık 1 milyon 100 bin küçük işletmenin, esnaf ve sanatkârın kullandığı düşük faizli kredi miktarının 39 milyar 957 milyon 347 bin 772 TL’ye ulaştığını belirten Bakan Canikli, şöyle konuştu:

“Hükümetimizin küçük işletmelere, esnaf ve sanatkâra verdiği önem doğrultusunda bu kredilere tahsis ettiğimiz kaynaklar, esnaf ve sanatkârımızın yoğun talebi de dikkate alınarak 2015 Yılı Bütçesi’nde 600 milyon TL olarak belirlenirken, Sayın Başbakanımız bu ödeneğin 750 milyona çıkarılacağını müjdelemiştir. Bu ödeneğin tamamının 2015 yılı içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın 2015 yılında kullanabileceği toplam kredi hacminin 16 milyar lirayı aşması beklenmektedir.”

Bu haber toplam 4342 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim