• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

İTÜ Şirketini ABD’ye Taşıyor

İTÜ Şirketini  ABD’ye Taşıyor
İTÜ ARI Teknokent ekosistemindeki seçilen 8 firma, Chicago’da başlayacak ve San Francisco’da devam edecek olan uluslararası iş geliştirme yolculuğu ile global yatırımcılarla buluşacak.

Uluslararası ağlara açılma, eğitim ve kamp programı, yurtdışı iş geliştirme desteği ve yabancı yatırımcılarla buluşma fırsatlarını bir arada sunan ITU GATE I Start-Up Challenge Programı’nın ABD’ye gidecek ilk katılımcıları belli oldu. İTÜ ARI Teknokent ekosistemi içinde, hızlı bir teknolojik ve ekonomik gelişim gösteren şirketlerden Bodru, Borda, Ingenıous, Invent, Nanokomp, Rasyonet, Sbs ve Sentromer toplam 17 aday şirket arasından seçildi.

ITU GATE I Start-Up Challenge Programı için seçilen şirketler, ABD’deki iş geliştirme faaliyetlerini, dünyanın en önemli girişimcilik merkezlerinden Chicago 1871 ve San Francisco’daki Parisoma’da, İTÜ ARI Teknokent tarafından sağlanan çalışma ortamlarında yürütecekler. Dünyanın en önemli girişimcilik üssü kabul edilen ve başarılı birçok girişim hikâyesine ev sahipliği yapan bu iki merkezde, bir ay boyunca önemli uluslararası girişimciler ile aynı çalışma ortamını soluma fırsatı elde ederek, değerli deneyimler kazanacaklar.
ABD yolculuğu için, şirket temsilcileri Kasım ayı başından itibaren, İş Modeli Geliştirme’den, Pazar Araştırması’na kadar birçok konuyu kapsayan mini MBA eğitimi ile uluslararası uzmanlardan mentorluk ve danışmanlık destekleri aldı. 22 Aralık’ta başlayacak ABD Planlama Kampı’nda ise, seçilen 8 firma için, İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in gücüyle uluslararası ağlara açılma ve kendi sektörlerinden doğru yatırımcılarla tanışma imkânı yaratacak randevu organizasyonları yapılacak. ITU GATE I Start-Up Challenge katılımcıları,12 Ocak’tan itibaren Chicago ve 24 Ocak’tan itibaren San Francisco’ da yatırımcılarla buluşma olanağı elde edecek ve yurtdışı iş geliştirme faaliyetlerine yönelik toplantılar gerçekleştirecekler. 19 Ocak’ta Chicago 1871 ve 5 Şubat’ta ise San Francisco Parisoma’da sunum günleri düzenlenecek. ITU GATE I Start-Up Challenge katılımcılarına, dünyaya açılma süreçlerindeki İTÜ ARI Teknokent desteği, ABD dönüşünde de sürecek.

Programın, KOBİ ölçeğinde olan ve Ar-Ge süreçleri sonucundaürünleri hazır hale gelmiş firmaları hedeflediğini vurgulayan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, “Seçilen firmalar, 2015 yılı Ocak ayı boyunca ABD’nin Chicago ve San Fransisco kentlerinde, uluslararası yatırımcılarla buluşma imkânına sahip olacaklar. Teknoloji tabanlı KOBİ’lerimizin dünya pazarına açılarak, dünya markası olma yolunda uluslararası yatırım almalarını ve Türkiye’ye katma değer yaratacak, başarı hikayeleri oluşturmalarını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz da, “Türk girişimcileri ABD’yle tanıştıran bu programda, genç yenilikçi şirketler dört kriter üzerinden değerlendiriliyor: Küresel bir soruna çözüm arama gayreti, satmaya hazır olmak, İngilizce konuşma becerisi ve genç yenilikçi şirkete tam zamanını ayırabilmek. ITU GATE | Start-Up Challenge Programı’na katılacak firmalar ile birlikte çalışarak, dünyaya açılmanın kapısında, uluslararası tecrübeye sahip, çoğunluğu yurt dışında ve özellikle ABD’de çalışan profesyoneller tarafından sağlanacak destekler ile ümit vaat eden yeni şirketlerin geliştirilmesi ve ABD pazarına tanıtılmasını hedefliyoruz. “ dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim