• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • Siirt 27 °C

Tillo'nun Osmanlıca kitabeleri

Tillo'nun Osmanlıca kitabeleri
Siirt'in Tillo ilçesinde tarihi mezarlıktaki Osmanlıca yazılı kitabeler keşfedilmeyi bekliyor.

Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak öğretim programlarında yer alması ile birlikte, değerli kültür varlıklarının bulunduğu Siirt’in Tillo ilçesindeki tarihi mezarlık gündeme geldi. Siirt Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Vehip Emrah, bölgenin en zengin tarihinin bulunduğu Tillo ilçesinde Sultan Memduh Türbesi'nin arka kısmında bulunan mezarlıkta tarih yattığını söyledi. Emrah, Tillo’daki mezarlıkta yer alan kitabelerin Osmanlıca olduğu için mezar taşlarının üzerinde yazılanların okunamamasının bu nesle yapılmış en büyük kötülük olduğunu söyledi.


İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengizhan Başaran ise, Osmanlı Türkçesinin bilinmemesinin tarihi bir eksiklik olduğunu dile getirerek, Kültür Bakanlığı’nın uyguladığı projesiyle Tillo’daki mezarlığın koruma altına alındığını söyledi. Başaran, bakanlığın talimatlarıyla mezarlıktaki taşların kayıt altına alınması için çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Başaran, “İnsanların atalarının dilini bilmemesi kadar büyük bir eksiklik olamaz. Nitekim çoğu Osmanlıca, Arapça ve Farsça kitabelerdir. Ayrıca mezar taşları yatan zanların kimliğidir. Yani yaşadığı dönemde hangi meslekle uğraştığı, kıdemi, bıraktığı eserleri ve nereden geldiğini gösteriyor. Bu tarihi, gelecek nesillere aktarmak bizim ulvi görevimizdir. Yıllarca yaşadığımız bölgede bu gibi tarihi varlıkların ne anlama gelmediğini anlayamadık. Bu da Osmanlıcayı bilmememizden kaynaklanıyor. Nitekim Bakanlığımız bir proje oluşturdu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Tillo merkezindeki tarihi mezarlıkta araştırama yaptık. Oradaki kitabeleri kitaplaştırdık. Ayrıca bölgemizde bu tarihi mezarlık gibi birlerce Osmanlıca yazılı kitabeler vardır” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3390 defa okunmuştur
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim