• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Stres Gibi Kötü Anılarınızdan Kurtulun

Stres Gibi Kötü Anılarınızdan Kurtulun
EMDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Sümer Öztanrıöver, EMDR’nin (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) stres, fobi, kaygı ve travmatik anıların etkisinin azaltılması ve kişinin doyumlu bir yaşam geçirmesi için kullanılan b

EMDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Zeytindalı Terapi, Eğitim ve Danışmanlık sahibi Psikiyatrist Dr. Öztanrıöver, yaptığı açıklamada, EMDR terapisinin sağ ve sol beyne çift yönlü görsel, dokunsal ya da işitsel uyaranlar verilerek yapıldığını belirtti.

 

Bu şekilde travmatik anıların işlenerek etkisizleştirildiğini ifade eden Öztanrıöver, şöyle konuştu:
“EMDR, acı anıları unutturan değil, etkisizleştiren bir terapi yöntemidir. Diğer terapi tekniklerinden en önemli farkı, hızlı etki göstermesidir. Bir ya da birkaç seansta fobiler düzelebilir, yeni olmuş travmalarda kısa sürede kalıcı olarak düzelmeye yol açar.

 

Çoklu travma ya da erken yaştaki travmalar ise daha fazla sayıda seans ile düzelebilmektedir. Yani bir anlamda bilinçaltındaki içerik, bilince alınıp değiştirilmektedir. EMDR ilaç kullanan, kullanamayan veya kullanmak istemeyen kişiler, çocuklar, kalıcı olarak düzelmek isteyenler için biçilmiş kaftandır.

 

EMDR terapisi depresyon, anksiyete bozuklukları, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sınav kaygısı, kişilik bozuklukları, alkol-madde-yeme-sosyal medya bağımlılığı, stabil psikotik bozukluklar gibi pek çok rahatsızlıkta kullanılır. Bunun dışında zihinsel-spor-sanatsal alanda performans artırmak için de kullanılmaktadır. Hem bireysel hem grup olarak uygulanabilmektedir.”


EMDR EĞİTİMİ ADANA’DA YAPILACAK
Öztanrıöver, Türkiye’nin deprem kuşağında olması, sınırımızdaki savaş ve mülteciler, yaşanan maden kazaları, doğal afetler nedeniyle EMDR terapistlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


“Henüz sayıları az olan EMDR terapistleri, farklı illerden gönüllü olarak yardıma koşmaktadır. EMDR Türkiye Derneği, ülkemizde daha çok uzmanın, dünya standartlarında yetiştirilmesini hedeflemektedir. Bu şekilde her bölge, kendi yaralarını sarar duruma getirilebilir. Bu amaçla Adana’da eğitim toplantısı yapacağız. Verilecek olan EMDR eğitimine, Adana ve çevre illerden birçok psikiyatrist ve psikolog katılacaktır. Böylece ülkemizin her yanında travma terapisti sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2809 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim