• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

Stephen Hawking'ten İnsanlığın Sonu İçin ŞOK İDDİA!

Stephen Hawking'ten İnsanlığın Sonu İçin ŞOK İDDİA!
Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking yine çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.Ünlü fizikçi yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini iddia etti. Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking şok açıklamalarıyla t

SİİRTAJANS.COM- Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking yine çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.Ünlü fizikçi yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini iddia etti. Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking şok açıklamalarıyla tüm herkesi tedirgin etti.

BBC'ye açıklamalarda bulunan ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini çok ilginç cümlelerle iddia etti. İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yaşamını evrenin gizemini çözmeye adadığından beri ilk kez böyle bir açıklama yaptı.

 

Stephen Hawking, BBC'ye yaptığı açıklamada, düşünen makineler yapmak için harcanan çabaların insanın varlığına tehdit oluşturduğunu belirtti. Şimdiye kadar geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin son derece yararlı olduğuna işaret eden Hawking, "Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir" dedi.  Evrenin kökenleri ve kara deliklerle ilgili kitaplarıyla dünya çapında tanınan Hawking, insanların yaptığı bazı işlerin akıllı makinelere devredilmesinin de milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açarak farklı bir krize yol açabileceğine de işaret etti.   

 

İnternetin tehlikelerine de değinen Hawking, internet şirketlerinin, ifade özgürlüğü ve özel hayatın korunması ilkelerinden ödün vermeden internetin oluşturduğu tehditleri ortadan kaldırmanın bir yolunu bulması gerektiğine dikkati çekti. Cambridge Üniversitesi'nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.

 

Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı.

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS'ye yakalanan hastaların sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim