• BIST 10208.65
  • Altın 2395.066
  • Dolar 32.3403
  • Euro 34.7603
  • Siirt 16 °C

CHP'li Vekilden Edirne Valisine ŞOK tepki: İstifa etmeli

CHP'li Vekilden Edirne Valisine ŞOK tepki: İstifa etmeli
CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir Edirne Valisi'nin sinangoglarla ilgili söylediği sözlerden dolayı istifa etmesi gerektiğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir Edirne Valisi'nin sinangoglarla ilgili söylediği sözlerden dolayı istifa etmesi gerektiğini söyledi.

CHP'li Vekilden Edirne Valisine ŞOK tepki: İstifa etmeli CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, “O eşkıya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz” diyen ve Edirne Büyük Sinagogu’nu Türk Musevi Cemaati’ne kullandırmayacağı beyanatını veren Edirne Valisi Dursun Şahin’i istifaya davet etti.

“İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu” diyerek işlediği nefret suçunu bizzat eleveren Edirne Valisi Dursun Şahin’in kamu görevi tatbik etmeye uygun bir haleti ruhiyede olmadığını belirten Erdemir, “Vali Şahin makamının itibarını ve Türkiye’nin onurunu korumak için istifa etme sağduyusunu gösteremeyecekse, vakit geçirmeden görevden alınmalıdır” dedi.

Anayasa’nın eşitlik maddesi gereği tüm vatandaşlara ayrıcalık yapmadan ve ayırmadan aynı hizmeti vermekle yükümlü olan bir kamu görevlisinin “onların burada sinagoglarını yapıyoruz, onların mezarlıklarının etrafını temizliyoruz” beyanatını utanç verici olduğunu söyleyen Erdemir, “devletin ayrımcı nefretin ve antisemitizmin pençesinde olduğu açıktır” dedi.

Edirne Valisi’nin açıklamalarının münferit bir vaka olarak görülemeyeceğini, geçtiğimiz günlerde Neve Şalom Sinagogu’na “yıkılacak mekan” yazısını asan kişinin de bir ilkokul öğretmeni olduğunun ortaya çıkarıldığını hatırlatan Erdemir, şu açıklamada bulundu:

Kamu görevlilierince işlenen antisemit nefret suçlarına sıklıkla tanık olmaya başladık. Devletin en üst makamlarındaki siyasilerin çekinmeden kullandığı nefret söylemi kamu görevlilerinin de pervasızlaşmasına yol açmıştır. Yahudi vatandaşlarımızı hedef alan ayrımcılık, nefret suçu ve nefret söylemlerini araştırmak için geçtiğimiz ay Meclis’te komisyon kurulmasını teklif etmiştim. Türkiye’de antisemitizmin yükselişiyle ilgili bir araştırma komisyonunun vakit kaybetmeden hayata geçirilmesinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2562 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNCEL
ANKET
Hükümetin bölge için son aylardaki politikasından memnun musunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Siirt Ajans | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Sistemi: CM Bilişim